Triedenie podľa chorôb

Rady tu popísané použijeme v prípade prvých príznakov, ak nie sú vysoké horúčky a celkový zdravotný stav sa nezhoršuje. V opačnom prípade navštívime lekára.

 

Angína: PRVÁ POMOC:

- (kloktáme záparom alebo odvarom) šalvia, repík, praslička

- cesnak, cibuľa - pomaly prehĺtame rozžuté

- morská soľ (robíme si obklady: nasypeme soľ do studenej vody, zamiešame, namočíme vatu alebo gázu, trochu vyžmýkame, priložíme na hrdlo, obviažeme   suchou plienkou alebo šatkou na noc)

- propolisová tinktúra

(Moja stará mama mi kedysi v detstve vyliečila hnisavú angínu takto: zvarila poctivé mlieko od domácej kravy so strúhaným cesnakom, osladila medom a do toho pridala lyžicu husacej masti. To bola jej najľahšia úloha. Tá ťažšia spočívala v tom, aby ma donútila túto horúcu "gebuzinu" vypiť. Neviem, ako sa jej to podarilo, ale napokon som sa vyliečila.)

 

Hnačka: PRVÁ POMOC:

pri bežnej hnačke spôsobenej diétnou chybou:

- odvar alebo zápar z vňate repíka, nechtíka a nátržníka husieho pijeme vlažný 3x denne 1 šálku

- dospelí si môžu liečenie uľahčiť štamperľou orechovice - zastavuje hnačku, odstraňuje nepríjemné kŕče v bruchu, dezinfikuje tráviaci trakt

- medicinálne uhlie podľa návodu

- horká čokoláda

- silný odvar z čierneho čaju (ruský, čínsky a pod.)

 

Zápcha:

- zvýšime množstvo prijímaných tekutín počas dňa, a to najmä čistej vody

- pijeme čaj z fenikla a rebríčka obyčajného

- večer zalejeme hrsť ľanových semienok vodou, necháme do rána napučať a ráno všetko vypijeme

- jeme sušené slivky, hrušky, figy

- v lete konzumujeme viac čerstvého ovocia aj zeleniny

- môžu pomôcť aj pivovarské kvasninky (Pangamin) alebo samostatné užívanie Thiamínu - vitamínu B1

- nezabúdame na telesnú aktivitu, pohyb alebo fyzickú prácu, ktorá tiež napomáha bezproblémovému vyprázdňovaniu

- zvyknime si na pravidelné vyprázdňovanie najlepšie hneď ráno po zobudení. Toto sa dá nacvičiť počas dní voľna: ráno,  len čo vstaneme, vypijeme pohár vlažnej vody a počkáme na nutkanie na stolicu. Ak sa nám to nedarí, skúsime na ďalší deň vypiť pohár vody a zjesť namočené ľanové semienka. Ak ani tak stolica nepríde, môžeme nalačno konzumovať slivkový kompót. Vyvolaniu nutkania na stolicu napomáha aj pitie vlažného rebríčkového čaju. Ak si už telo navykne na jeden čas vyprázdňovania, stačí vypiť pohár vody a o 5 minút (niekedy aj hneď)  môžeme črevá zbaviť bremena. :) Tým, že telo naučíme na jeden čas, neprekvapuje nás nutkanie počas dňa, keď sme v práci či inde mimo domov a nemáme na vyprázdnenie čas. Vtedy  potlačíme nutkanie (niekedy aj viackrát) a následkom toho nastanú problémy so zápchou. 

 

Kašeľ: PRVÁ POMOC:

- v prípade suchého dráždivého kašľa bez tvorby hlienov, začínajúceho sa zvyčajne pred polnocou, býva prechladnutá priedušnica, vtedy ohrejeme hrnček mlieka - čo najteplejšie znesieme, ho vypijeme, kašeľ väčšinou okamžite ustane

- v prípade kašľa s tvorbou hlienu, spojeného s vykašliavaním, ktoré sa najčastejšie vyskytuje ráno alebo v dopoludňajších hodinách, sú väčšinou postihnuté priedušky, vtedy je treba použiť bylinky na podporu vykašliavania a dezinfekciu dýchacích ciest: tymiánový a feniklový zápar, zápar z materinej dúšky a pod. Silice v nich obsiahnuté pôsobia dezinfekčne, protizápalovo a zároveň uľahčujú odkašliavanie. Je treba za týmto účelom piť dostatočné množstvo teplých tekutín. Ak sa pri kašli tvorí hlien, nikdy neužívame lieky na potlačenie kašľa (väčšinou s obsahom codeinu), ale naopak odkašliavanie podporujeme, aby sme telu uľahčili pomocou kašľa zbaviť sa patogénov. Za týmto účelom môžeme využiť aj horúce obklady z detského alebo slnečnicového oleja, ktorý zahrejeme, nalejeme na vatu alebo nejakú látku, priložíme na oblasť hrude a prekryjeme teplým suchým uterákom. UPOZORNENIE: najprv skúsime opatrne teplotu oleja, aby sme si horúcim nespôsobili popáleninu. Olej musí byť takej teploty, aby sme ju ešte zniesli bez popálenia, ale zároveň dostatočne horúci, aby dokázal prehriať dýchacie orgány.

- tymiánový sirup 3 x denne štamperlík

- tymiánový likér    -"-  (pre dospelých)

 

UPOZORNENIE: V prípade silného a zhoršujúceho sa kašľa, vysokých teplôt, pocitu celkovej choroby, bolestí na hrudi apod. sa môže jednať o zápal pľúc, vtedy radšej navštívime lekára.

 

Nádcha: PRVÁ POMOC:

- pri jej liečbe  je dôležité zachytiť hneď prvé okamihy nastupujúcej tvorby hlienu v nose, alebo pocit škrabania či štípania v nose!

- do trošky vlažnej vody (pol deci) dáme špetku morskej alebo aj obyčajnej kuchynskej soli, zamiešame, presunieme sa do kúpeľne pred zrkadlo, namočíme do slanej vody prst, necháme na ňom kvapku slanej vody, zakloníme hlavu a kvapneme do jednej nosnej dierky a necháme kvapku stiecť až do nosohltana. Podobne pustíme kvapku do druhej nosnej dierky. Ak by bola voda príliš slaná a neznesiteľne štípala, prilejeme trošku vody. Ak je slanosť slabá, pridáme ešte štipku soli. Opatrne sa vysmrkáme. Potom znovu nakvapkáme po jednej-dvoch kvapkách do oboch dierok, necháme stiecť a opäť sa vysmrkáme. Toto opakujeme trikrát, posledné kvapky necháme stiecť a už nesmrkáme. Ak tento spôsob aplikujeme hneď pri prvých príznakoch, býva takmer stopercentne účinný a nádcha sa u nás nerozvinie.

- hneď pri prvých príznakoch si tiež  môžeme nakrájať úplne nadrobno pol menšej cibule a vdychujeme nosom jej výpary, môžeme zopár nádychov urobiť aj ústami, aby sa nám silica z cibule dostala aj do hrdla a priedušnice

 


Bolesti kĺbov:

- do oblasti bolestivého kĺbu vmasírujeme 2-3 x denne kostihojovú tinktúru alebo Jánsky olej.

 

Bolesti chrbtice:

- do oblasti bolestivého stavca a jeho okolia vmasírujeme 2x denne Jánsky olej.

 

Kŕčové žily:

- na oblasť zväčšených kŕčových žíl jemne aplikujeme tinktúru z pagaštana konského. Nikdy nemasírujeme. V prevencii kŕčových žíl je treba dávať pozor, aby sme sa po sprchovaní alebo kúpeli (nikdy nie horúcom) neutierali smerom od srdca, ale vždy smerom k srdcu, aby sme si nepoškodzovali žilové chlopne. Jeme potraviny s dostatkom rutínu (pohánka, čierne ríbezle), často odpočívame s nohami vyloženými vysoko, pri sedení neprekrižujeme nohu cez nohu, aby sme neblokovali voľný tok krvi v žilách. Ak máme sklony k vytváraniu krvných zrazenín a trombózam, pijeme čaj s obsahom kvetu pagaštana konského. Z liečivých húb riedi krv uchovec bazový (Judášovo ucho). Nestojíme dlho na jednom mieste, športujeme, hýbeme sa.

 

Cukrovka:

- v prvom rade urobíme diétne úpravy (bezsacharidovú stravu), zvýšime podiel zeleniny v strave, s ovocím opatrnejšie kvôli vysokému obsahu cukru. V začiatkoch tohto ochorenia je možné znížiť hyperglykémiu aj dôsledným dodržiavaním diéty a pitím antidiabetických čajovín pri súčasnej zvýšenej pohybovej aktivite (ak to zdravotný stav dovoľuje) bez podávania inzulínu. Pohyb a pozitívne motivovaná pracovná aktivita na čerstvom vzduchu (napr. záhradkárčenie, ovocinárstvo, včelárenie) sú všeobecne prospešné aktivity pri rôznych ochoreniach, aj pri cukrovke.   

- pijeme odvar z dvoch lyžíc zmesi bylín na jeden hrnček: sušené fazuľové struky (bez fazulí), list čučoriedky obyčajnej, list žihľavy, koreň púpavy, vňať jastrabiny lekárskej, koreň čakanky obyčajnej

 

Môj otec, u ktorého lekári prvýkrát diagnostikovali cukrovku (16,8) aj vysoký krvný tlak (240/150) tesne po odchode do dôchodku, si udržiaval glykémiu aj tlak na takmer normálnych hodnotách bez užívania inzulínu takmer až do svojej smrti v 80tich rokoch, si upravil stravovanie nasledovne.
Raňajky tvorili strúhaná zelenina, ktorej základom bola  mrkva, červená repa, petržlen, cibuľa, cesnak plus sezónna zelenina ako uhorky,  paradajky, paprika apod. Celý tanier zeleniny trochu polial panenským olivovým olejom (mimochodom aj kvôli vstrebávaniu vitamínov rozpustných v tukoch). K tomu si občas pridával kúsok  tofu. Zajedal to spolu s krajčekom grahamového chleba. V zime jedol veľa surovej kyslej kapusty. Pil denne bylinné čaje pre svoju liečbu. Kvôli vysokému tlaku podstatne znížil, resp. úplne obmedzil príjem mastného mäsa, ktoré predtým veľmi obľuboval.  Inak sa stravoval spolu s nami zdravými. Občas sa aj proti diéte prehrešil, keď tajne chodil na sladké koláče. Ale je pravda, že to podľa všetkého stačil spáliť v jeho činorodej celodennej aktivite. Napriek vysokému veku a zdravej len jednej nohe (druhú mal v kolene od mladosti amputovanú skrz úraz) veľmi rád pracoval  aj po odchode do dôchodku, a to najmä v záhrade, okopávaním zeleniny, pletím, sadením, strihaním stromčekov, štepením, ba aj okolo zvierat. V zime, keď nebolo toľko práce, sa tešil, keď napadol sneh, aby ho mohol ísť odhadzovať. A tiež musím popravde povedať, že vždy ráno nalačno začínal deň štamperlíkom kvalitnej slivovice.

 


Hemoroidy:

- sú rozšírené (vlastne kŕčové) žily, veľmi nevhodne umiestnené

- rozoznávame vonkajšie a vnútorné, vonkajšie vyliezajú von a viac bolia, najmä, keď ich zvierač priškrtí a stáva sa, že sa zapália a vnútorné, ktoré bolia menej, ale častejšie krvácajú. Ľudia môžu mať oboje.

- u ľudí, ktorí majú vrodenú menejcennosť žilového systému, je dôležitá prevencia

Každému robí dobre niečo iné.
Ale zásady, ktoré platia na všetkých a všetkým pomáhajú, sú nasledovné:
1. pravidelná a mäkká stolica, nácvik ako píšem u zápchy, problematická je aj hnačka, stolica odchádza často,  rýchlo, je vodnatá a konečník reaguje podráždením

2. nesadať na studené,ani v lete, v prípade potreby nosiť so sebou podušku

3. nesadať na kožené a kožienkové sedačky, v zime príliš chladia, v lete sa zadok potí

4. nejesť ostré a korenené jedlá

5. dať pozor na prechladnutie od nôh, nosiť teplé ponožky, v zime teplú zimnú obuv

6. niekomu robí problém jedlo s makom - dráždi, treba odsledovať

7. obmedziť pitie čiernej zrnkovej kávy a hlavne tvrdého alkoholu

8. nesadať do príliš mäkkých kresiel, zadok sa otvára a hemoroidy vyliezajú, sedieť najlepšie na teplej poduške, ale položenej na pevnej stoličke so stiahnutými zadnicami

9. ak máme čas počas dňa, ľahnúť na gauč a vyložiť nohy hore na operadlo, alebo na stenu, odľahčíme tak načas žilám aj na nohách, aj v konečníku

10. nenosiť príliš tesné rifle, ani sukne stiahnuté silno v páse, radšej voľné veci, aby krv mohla nerušene prúdiť

11. po stolici musí vždy nasledovať hygiena: konečník omyť vlažnou vodou, alebo aspoň  namočiť do studenej vody vatový tampón a týmto jemne poutierať zvyšky stolice, osušiť dosucha, natrieť hojivou masťou, dobre robí nechtíková, alebo aspoň obyčajnou bielou vazelínou
Ak hemoroidy krvácajú, pridať do stravy vit. K, rutín, vit. C, sedacie kúpele v dubovej kôre a pridať proti krvácaniu aj prasličku, v prípade zápalu rumanček alebo repík. Sedací kúpeľ nesmie byť príliš horúci, ani studený, ale príjemne teplý, sedíme cca 10-15 minút v teplom prostredí. Sedíme maximálne 2-3x denne, ak by sme častejšie, môžeme si privodiť do okolia konečníka ekzém z vlhka, čo nie je tiež nič príjemné. Potom dobre osušiť a zase natrieť, ako píšem vyššie. Ešte dodatok: dubovú kôru použiť najlepšie z prírody, urezať dlhší  konárik nie však hrubší ako palec, stiahnuť z neho nožíkom kôru, usušiť a tú variť približne lyžicu kopcom krájanej nadrobno v litri vody. Dubová kôra kupovaná v lekárni je často starého dáta a drvená zo starej kôry zrezaných statných stromov, tá nemá taký účinok.